ODCHOVY

 

Než uděláte ten krok a pořídíte si štěňátko, zvažte ,prosím,  jestli se budete moci plně věnovat pejskovi celý jeho život.
Pokud jste přesvědčeni, že dlouhosrstá kolie je opravdu tím pejskem, který Vás oslovil a zaujal, vítáme Vás v našich řadách a jsme rádi, že jste se rozhodli právě pro toto úžasné plemeno, jakým dlouhosrstá kolie bezesporu je.

Dříve, než se definitivně rozhodnete pro pořízení štěňátka kolie, zvažte několik důležitých faktorů. Naším názorem je, že dlouhosrstá kolie není pes, který by mohl žít v paneláku nebo v jakémkoliv bytě bez dostatku pohybu. Kolie miluje pohyb, vyhovuje jí zahrada, kde se volně pohybuje. Nepřípustné je „uvázat“ tohoto psa k boudě!  Kolie dokáže být dobrý hlídač, ale více miluje lidi a lidskou společnost. Je vynikajícím společníkem dětí, ke kterým se chová kamarádsky a trpělivě. Kolie jsou součástí našeho života, žijí s námi v rodině, jezdí s námi na dovolenou, mezi přátele, tráví s námi veškerý volný čas. Současně i štěňátka jsou vychovávána v rodinném kruhu a než přijdou ke svým novým majitelům jsou plně socializována.


Krytí  krytí
Krycí pes pro naši Anynku byl pečlivě vybírán tak, aby splňoval naše požadavky. Těsně před započetím hárání byl vybrán jeden z favoritů „kamarád“ Geronimo Leawrey.  Krytí proběhlo bez problémů,  oba „snoubenci“ byli šikovní.

 
Období březosti a příprava na porod
O březí fenu se s láskou stará celá naše rodina. Od začátku druhé poloviny březosti je Anynka pod naší neustálou kontrolou a  dozorem. Má připravenou svoji vlastní místnost, kde Anynka pobývá, když neběhá venku a do které je několik dní před porodem umístěna pohodlná a prostorná porodní bedna. Tato místnost je také přizpůsobena k tomu, abychom i my mohli s naší fenečkou a jejími miminky být v blízkém kontaktu jak přes den, tak i v noci.


Štěňátka
Po uplynutí vhodné doby od porodu je možné naše štěňátka navštívit. Necháme na budoucích majitelích, zda si chtějí štěňátko vybrat hned, či výběr ponechají na pozdější dobu. Hned jak je to možné, štěňátka se seznamují s našimi ostatními pejsky – kolií Delinkou a yorkšírem Parkym a také kocourem Simírem, kteří žijí v naší společné domácnosti. Štěňátka budou maximálně socializovaná, tzn. přivyklá na děti, dospělé i mladé psy a ostatní zvířátka, jízdu autem a základní hygienické návyky, resp. vše co je nezbytné pro začlenění do jejich nového domova.

Krmení a výživa  našich štěňátek
Základní výživou je samozřejmě mateřské mlíčko. Hned jak je to však dovoleno, začínáme krmit kombinovanou stravou.  Štěňátka dostanou  maso, a to vařené drůbeží maso s přílohou  (těstoviny, vločky, rýže) a vařenou zeleninu. Tuto masitou stravu doplňujeme ještě drůbežími vývary (zejména slepičím), který dodává hodně síly. Vařené maso kombinujeme s kvalitními granulemi. A samozřejmě malá štěňátka dostanou také vhodné pamlsky jako jsou piškoty, tvarohy, pribináky, sýry.

Všeobecné informace k odběru štěňátek
Odběr štěňátek je možný minimálně po 8. týdnech života. V době odchodu do nových domovů jsou štěňátka již přivyklá na lidi, děti, mladé i dospělé psy.  Zvládají základní povely přiměřené k jejich věku jako je např. Ne, Nesmíš či Fuj a přiběhnutí na zavolání. Mají zažitý pravidelný pitný a krmný režim a jsou zvyklá na hygienické návyky odpovídající jejich věku. K novým majitelům jdou štěňátka čipována, očkovaná důležitými vakcínami, opakovaně odčervená odčervujícími přípravky a prohlédnuta veterinářem. Každé štěňátko od nás obdrží výbavičku, která mu pomůže zvyknout si na prostředí v jeho nové rodině. Majitel obdrží očkovací průkaz se záznamy o proběhlém očkování a odčervení a  kupní smlouvu s důležitými náležitostmi.

Chovatelský servis nabízený majitelům našich štěňátek
Odchodem štěňátka z naší chovatelské stanice se pro nás nic nemění. Pokud majitelé souhlasí, rádi s nimi zůstaneme v přátelském trvalém kontaktu a pomůžeme jim se vším, co patří do kompletního chovatelského servisu, obsahující elementární principy výchovy, výcviku, chovu, zdraví, výživy a vystavování.
 
Vážíme si zodpovědných majitelů a těšíme se na Vás, coby budoucí páníčky našich štěňátek.

 

TOPlist
aktualizováno: 04.01.2012 11:01:24